Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się popularnym pupilem. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary jest ciekawą opcją dla tych, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymagań, w kwestii żywienia – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej można uzupełniać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu istotna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić klatkę o większym rozmiarze, w szczególności jeśli planujemy hodować tam więcej świnek.Ważnym jest, aby pręty klatki nie były rozstawione zbyt szeroko, ponieważ grozi to utknięciem świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką ioraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie sprawdzają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wypadają z klatki. Alternatywą może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale jest znacznie twardawy w porównaniu do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym prosto zadbać o porządek w klatce, jednak ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej warto ulokować w niej niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuć się bezpiecznie, jako,że będzie mieć kryjówkę, w której może skryć się na odpoczynek albo odstresować się, kiedy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

transporter dla psa https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Akcesoria-dla-psow_Transportery-i-akcesoria-32901.html